Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta                                                    
Bugün : 8 Aralık 2016   
 
 
 
      ANA SAYFA   w   ATATÜRK   w   İLÇEMİZİN TANITIMI   w   BİLGİ EDİNME
Menü
İlçemizden Resimler
Galeriden seçmeler..

.
Önemli Linkler
Şile Belediyesi-(4130)
Bimer İnternet Başvuru Formu-(3402)
E-Türkiye-(3252)
İstanbul Belediyesi-(3233)
İstanbul Valiliği-(3232)
Devlet Teşkilatı-(2868)
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü-(2418)
Dil Seçimi
tr en de
( TR )
Ağva
  İlçemizi Tanıyalım || Ağva
   Ağva

   

        

          Ağva resmi adıyla Yeşilçay, Şile'ye bağlı ve onun 40 km kadar doğusunda yer alan bir sahil beldesidir. 1992 yılında belediye ünvanını almıştır. Karadeniz ile Akdeniz iklimi arasında geçiş tipi bir iklime sahip olan Ağva'nın kışın 2500 olan nüfusu yazın 15.000'e ulaşıyor. Odunculuk, odun kömürcülüğü ve bunları teknelere yükleme merkezliğini yıllarca üstlenmiştir. Çevresi tamamen ormanlık olan Ağva'da kesilen ağaçların büyük çoğunluğu odun kömürü yapılıyor. Hatta, 1950'lere kadar İstanbul'un odun kömürü ihtiyacının önemli bir bölümü Ağva tarafından karşılanmaktadır. Kısmen mevyacılık, sebzecilik, balıkçılık, odunculuk ve Şile bezi el işlemeciliği ve üretiminin gelir kaynağı olduğu Ağva, son yıllarda gelişen otel, motel, ve pansiyonculuk ile turistik bir merkez olma çabasında.

         Bir yanında Yeşilçay, diğer yanında Göksu dereleri, yeşilin binbir tonunu içinde barındıran ormanları ve Karadeniz'e bakan altın sarısı kumsallarıyla adeta bir yeryüzü cenneti, Ağva. Yeşilçay ve Göksu'nun denize döküldükleri yerde oluşan küçük bir delta üzerine kurulu olan şehir, Latince'de "iki dere arasındaki köy" ve "su" anlamlarına geliyor...
İstanbul'a sadece 97 km uzaklıkta. Şehrin karmaşasından, süratinden, gürültüsünden yorgun düşenler için ideal bir dinlenme, nefes alma yeri.


       Tarihi Mekanları Görülmeye Değer -
Ağva'nın tarihte bilinen ilk konukları Hititler olmuş. Daha sonra Frigler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar bu büyülü güzelliklerden nasiplerini almışlar. Tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanan Ağva'da, Hititler'e ve Frigler'e ait kalıntıları, ayrıca Roma ve Bizans döneminden kalan kilise kalıntılarını, mezar taşlarını görmek mümkün.

        Masmavi Denizi ve Altın Sarısı Kumsalları Tertemiz - Sırtını yemyeşil ormanlara dayayan Ağva'nın cephesi Karadeniz'e dönük. Kıyıya çok yakın yerleşim alanı olmaması, Ağva sahillerinde görüntü ve deniz kirliliği gibi bir sorunu ortadan kaldırıyor. Bu sayede geniş kumsalları ve berrak denizi ruhunuzu da okşayan bir yapıya bürünüyor.

        Nazlı Göksu -  Şehrin batısından nazlı nazlı kıvrılarak Karadeniz'e dökülen Göksu'nun kıyıları yemyeşil bitki örtüsü ve kimi bölümlerininde geçit vermeyen sazlıklarla kaplı. Karadeniz'e dökülen ağzı geniş bir kumsala açılıyor. Sahilinin her iki tarafında konaklama ve günübirlik tesisler bulunan derenin güzelliği görülmeye değer.

        Yeşilçay - Tıpkı adı gibi Ağva'nın doğusunda kalan Yeşilçay; adını her iki sahilindeki bitki örtüsünün suya yansıyan görüntüsünden alıyor. Mendirekleri ve rıhtımı sayesinde burası küçük tekneleri için doğal bir liman işlevi görüyor.    

Mendirekle ilçe merkezi arasında uzanan rıhtımda her zevke uyan kafe ve restoranlar sıralanıyor. Ağva'yı dolaşırken mola vermek isterseniz bunlardan birine girerek yorgunluğunuzu giderebilirsiniz.

        Yeşil, Tekneleri de Sarıp Sarmalıyor -  Rıhtımın bittiği yerde balıkçı teknelerinin bağlı olduğu ahşap iskeleler başlıyor. Çoğu derme çatma olan bu iskelelerin bazılarında, minik birer balkon çıkıntıları var. Balıkçılar burada ağlarını onarırken bir taraftan da bu inanılmaz keyifli manzaranın tadını çıkarıyorlar. Yeşil renk o kadar yoğunk ki, sahil boyunca yürüdüğünüzde sadece iskeleleri değil tekneleri bile zor görüyorsunuz.

        Koylar ve Şelale Görülmeye Değer -  Kandıra yolundan sapılan kilimli ve Kadırga koyları, Ağva'ya 10/15 dakika mesafede bulunuyor. Her ikisinde de piknik yapılıp denize girilebiliyor. Ayrıca Ağva'da sadece denizden ulaşılabilen minik koylar da bulunuyor. Teke yolu üzerinde bulunan şelale ise, Ağva'ya neredeyse yürüyüş mesafesinde. Burada şöyle bir soluklanmanın, piknik yapmanın keyfine doyum olmuyor.

        Balık Yemeden olmaz - İki derenin arasında kalması Ağva'yı adeta bir balık cenneti haline getiriyor. Karadeniz'deki balıkların hemen hemen tamamı buralara tatlı su banyosu yapmaya geliyorlar. Tekneler, balıklarla öyle doluyorki, neredeyse batacakmış gibi duruyorlar. İstanbul'un balık ihtiytacının önemli bir bölümünü ağva karşılıyor.

        Görmeden gitmeyin - Ayrıca Ağva'ya geldiğinizde canınız eğer bir tekne turu çekerse Gelin Kayası, Kilimli koyu ve hatta biraz daha vakit bulabilirseniz Saklı Göl gibi yerleri görmeden dönmeyin. Kaynak

Eğer özel aracınız varsa aşağıda sizlere önerebileceğimiz birkaç güzergahı bulabilirsiniz:

                                            •1.Güzergah

Ümraniye-Şile yolunu takip edin. Şile'den sonra, Ağva'ya giden sahil yolunu kullanarak, Kabakoz, İmrenli, Akçakese ve Kurfallı güzergahını izleyin. Toplam bir buçuk saatte Ağva'ya ulaşabilirsiniz.

                                            •2.Güzergah

Ümraniye-Şile yolunu takip edin. Şile'ye gelmeden önce Pot Deresini geçtikten hemen sonra sağa dönen yola sapın. Ovacık, İmrendere güzergahını takip ederek, Teke güzergahını izleyebilirsiniz.

                                            •3.Güzergah


Ümraniye-Şile yolunu takip edin, Şile'den sonra, Ağva'ya giden dağ yolunu kullanarak, Teke güzergahını izleyerek direkt olarak 1 saat 45 dakikada Ağva 'ya ulaşabilirsiniz.

Ayrıca İstanbul Üsküdar 'dan her saat başı Şile-Ağva otobüsleri kalkmaktadır.


  | Okunma : 25154 | Yorum ( 0 ) | Tarih: 18.12.2008 | 

Kaymakamımız
Günlük Program
« Kas Aralık
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
8 Aralık günü Kaymakamımızın 0 programı var, Detaylar..
Bimer
Hava Durumu
Şile
Üyelik
Kullanıcı Adı :
 
Şifre :
 
Hatırla :
 
   

» Yeni Kayıt !
» Şifremi Unuttum !
Ziyaretçi Sayısı
Bugün : 36
Dün : 105
Toplam : 258823
Sayfa izlenimi aldık..
Saat
T.C. Şile Kaymakamlığı Resmi Web Sitesi
Websitemiz Aspsitem tabanlıdır
Bu sayfa: 0,22 saniyede yorumlandı.